-
WYDAWNICTWA PWSZ
-
NAUKI HUMANISTYCZNE
-
NAUKI ŚCISŁE
-
NAUCZANIE PRZEDMIOTOWE
- CHEMIA
- EDUKACJA REGIONALNA
- ETYKA
- FIZYKA
- GEOGRAFIA
- HISTORIA
- INFORMATYKA I TECHNIKA
- JĘZYK POLSKI
- JĘZYKI OBCE
- KSZTAŁCENIE ZAWODOWE
- MATEMATYKA
- NAUCZANIE PRZEDSZKOLNE
- NAUCZANIE ZINTEGROWANE
- PRZYRODA, BIOLOGIA
- PRZYSPOSOBIENIE OBRONNE
- RELIGIA
- SZTUKA I TWÓRCZOŚĆ
- ŚCIEZKI EDUKACYJNE
- WIEDZA O SPOŁECZEŃSTWIE
- WYCHOWANIE DO ŻYCIA W RODZINIE
-
NAUKI MEDYCZNE I PRZYRODNICZE
-
PRAWO I ADMINISTRACJA
-
ROLNICTWO I EKOLOGIA
-
SPORT, TURYSTYKA, WYCHOWANIE FIZYCZNE
-
FIZJOTERAPIA I REHABILITACJA
-
EDUKACJA ARTYSTYCZNA I KULTUROZNAWSTWO
2010-09-14 18:45:00
WYSYŁKA
Przy zamówieniach powyżej 250,00 zł - wysyłka GRATIS !! (na terenie Polski)Zapraszamy do zapoznania...
2011-01-27 22:56:00
WYPRZEDAŻ
ZAPRASZAMY DO DZIAŁU "WYPRZEDAŻ" Znajdą tam Państwo wiele książek w BARDZO ATRAKCYJNYCH CENACH,...

Sztuka nauczania Czynności nauczyciela
dział:
autor:
Kruszewski K. >> zobacz inne pozycje autora
wydawca:Wydawnictwo Naukowe PWN
ISBN:978-83-01-14239-1
data wydania:2009
wymiary:24 x 16,5 cm; 532 str.
oprawa:miękka
Sztuka nauczania Czynności nauczyciela
Podręcznik Sztuka nauczania - czynności nauczyciela omawia zagadnienia nauczania i uczenia się uwzględniając reorganizację systemu oświaty w Polsce oraz postęp w badaniach pedagogicznych - prezentuje praktyczne scenariusze różnych sytuacji dydaktycznych podaje przykłady ciekawych metod nauczania i gier dydaktycznych do wykorzystania podczas zajęć lekcyjnych - przybliża problemy pracy z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi - koresponduje z nowoczesnymi podręcznikami wydanymi w Europie i na świecie.
Podręcznik przeznaczony dla studentów wszystkich kierunków
nauczycielskich oraz studentów pedagogiki.
Niezwykle pomocny nauczycielom w ich codziennej praktyce.
Rozdział 1. Cele kształcenia (Bolesław Niemierkó)
1.1. Edukacja jako działanie celowe
1.2. Operacjonalizacja celów kształcenia
1.3. Klasyfikacja celów kształcenia
1.4. Cele szkoły a cele ucznia
1.5. Materiał kształcenia
1.6. Różnicowanie wymagań
1.7. Treść kształcenia
1.8. Planowanie zajęć edukacyjnych
Rozdział 2. Wyniki kształcenia (Bolesław Niemierkó)
2.1. Sprawdzanie osiągnięć uczniów
2.2. Metody sprawdzania
2.3. Narzędzia sprawdzania
2.4. Jakość sprawdzania
2.5. Wewnątrzszkolne ocenianie osiągnięć uczniów
2.6. Egzaminy zewnętrzne
Rozdział 3. O nauczaniu i uczeniu się w szkole (Krzysztof Kruszewski)
3.1. Proces dydaktyczny
3.2. Utrzymywanie ładu na lekcji
3.2.1. Zapobieganie zakłóceniom
3.2.2. Nadzorowanie ładu
3.2.3. Przywracanie ładu
3.3. Indywidualizacja kształcenia
3.3.1. Indywidualizacja ze względu na nauczyciela
3.3.2. Indywidualizacja ze względu na ucznia
3.3.3. Różnicowanie kształcenia ze względu na cele i materiał
3.3.4. Sposoby indywidualizowania
3.3.5. Niebezpieczeństwo etykietowania
3.4. Program ukryty
Rozdział 4. Nauczanie i uczenie się faktów, pojęć, zasad
{Krzysztof Kruszewski)
4.1. Nauczanie i uczenie się nazw, faktów oraz faktów zorganizowanych w po treściowe
4.1.1. Praca z uczniami
4.1.2. Przygotowanie materiału nauczania
4.2. Nauczanie i uczenie się pojęć i zasad
4.2.1. Przygotowanie materiału nauczania
4.2.2. Praca z uczniami
4.2.3. Nauczanie i uczenie się zasad — informacje uzupełniające
Rozdział 5. Nauczanie i uczenie się rozwiązywania problemów
(Krzysztof Kruszewski)
5.1. Co to jest problem?
5.2. Problem a uczenie się
5.3. Lekcja problemowa
5.3.1. Przygotowanie materiału nauczania
5.3.2. Praca z uczniami
5.4. Uczenie się we współpracy
Rozdział 6. Metody nauczania (Krzysztof Kruszewski)
6.1. Prowadzenie pogadanki
6.1.1. Przygotowanie materiału nauczania
6.1.2. Praca z uczniami
6.2. Prowadzenie wykładu
6.2.1. Przygotowanie materiału nauczania
6.2.2. Praca z uczniami
6.3. Kierowanie dyskusją
6.3.1. Przygotowanie materiału nauczania
6.3.2. Praca z uczniami
6.4. Kierowanie obserwacją
6.4.1. Przygotowanie materiału nauczania
6.4.2. Praca z uczniami
6.5. Kierowanie korzystaniem z materiałów źródłowych
6.6. Kierowanie kształtowaniem się wartości
6.6.1. Praca z uczniami
6.6.2. Przygotowanie materiału nauczania
6.7. Kierowanie nabywaniem umiejętności praktycznych
6.7.1. Przygotowanie materiału nauczania
6.7.2. Praca z uczniami
Rozdział 7. Gry dydaktyczne (Krzysztof Kruszewski)
7.1. Co to są gry dydaktyczne?
7.2. Burza mózgów
7.3. Metoda sytuacyjna
7.4. Metoda biograficzna
7.5. Metoda symulacyjna
7.6. Użyteczność gier
Rozdział 8. Najpotrzebniejsze zasady dydaktyczne
(Krzysztof Kruszewski)
8.1. Zasady dotyczące materiału nauczania
8.2. Zasady dotyczące motywacji
8.3. Zasady dotyczące pracy ucznia
8.4. Zasady dotyczące zharmonizowania systemów pedagogicznych
8.5. Zasady dotyczące stosunków społecznych w klasie
8.6. Zasady dotyczące czynności nauczania
8.7. Zasady dotyczące warunków zewnętrznych
Rozdział 9. O wychowaniu w szkole (Krzysztof Konarzewski)
9.1. Pojęcie wychowania
9.1.1. Kto?
9.1.2. Jak?
9.1.3. Co?
9.1.4. Po co?
9.1.5. Podsumowanie
9.2. Szkolne warunki wychowawcze
9.2.1. Ograniczona kontrola nad wychowaniem
9.2.2. Prymat zbiorowości
9.2.3. Prymat nauczania
9.2.4. Autorytet z zewnętrznego nadania
9.2.5. Podsumowanie
9.3. Cele wychowania
9.3.1. Cel jako funkcja
9.3.2. Cel jako ideał
9.3.3. Cel jako zamierzenie
9.3.4. Podejście psychologiczne
9.3.5. Podejście socjologiczne
9.3.6. Wątpliwości i konkluzje
9.4. Metody wychowania
9.4.1. Metody sktrukturalne
9.4.2. Metody sytuacyjne
9.4.3. Podsumowanie
Rozdział 10. Niezwyczajni uczniowie (Marta Bogdanowicz)
10.1. Specjalne potrzeby edukacyjne
10.1.1. Objawy zaburzeń rozwoju i zachowania
10.2. Rodzaje zaburzeń
10.2.1. Niepełnosprawność intelektualna
10.2.2. Inteligencja niższa od przeciętnej
10.2.3. Dysleksja rozwojowa
10.2.4. Zaburzenia neurodynamiczne
10.3. Diagnozowanie trudności w uczeniu się
10.3.1. Rozwój umysłowy
10.3.2. Dysleksja
10.3.3. Zaburzenia neurodynamiczne
10.4. Pomoc i terapia psychopedagogiczna
10.4.1. Dzieci niepełnosprawne intelektualnie
10.4.2. Dzieci z inteligencją niższą od przeciętnej
10.4.3. Uczniowie z dysleksja rozwojową
10.4.4. Dzieci z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej i zahamowaniem psychoruchowym
10.5. Uczniowie zdolni (Krzysztof Kruszewski)
10.5.1. Opis
10.5.2. Postępowanie
10.6. Kulturowe zróżnicowanie uczniów (Krzysztof Kruszewski)
Rozdział 11. Problemowe zachowania uczniów (Irena Obuchowska)
11.1. Zachowania lękowe 11.1.1. Opis
i 1.1.2. Postępowanie
11.2. Zachowania bierne
11.2.1. Opis
11.2.2. Postępowanie
11.3. Zachowania nerwowe
11.3.1. Opis
11.3.2. Postępowanie
11.4. Zachowania agresywne
11.4.1. Opis
11.4.2. Postępowanie
11.5. Zachowania negatywistyczne
11.5.1. Opis
11.5.2. Postępowanie
11.6. Zachowania autodestrukcyjne
11.6.1. Opis
11.6.2. Postępowanie
11.7. Problemowe zachowania seksualne
11.7.1. Opis
11.7.2. Postępowanie
Rozdział 12. Zbieranie i wykorzystywanie informacji o uczniu i klasie
(Andrzej Janowski)
12.1. Po co poznawać uczniów?
12.1.1. Pierwsze spotkanie
12.1.2. Cele poznawania uczniów
12.1.3. Warunki skutecznego poznawania uczniów
12.2. Główne sposoby poznawania uczniów
12.2.1. Obserwacja
12.2.2. Badania ankietowe
12.2.3. Wywiad
12.2.4. Socjometria
12.3. Poznawanie zespołu
12.3.1. Struktura zespołu
12.3.2. Role uczniów w zespole
12.3.3. Przywództwo w zespole
12.3.4. Normy obowiązujące w zespole
12.4. Poznawanie pojedynczych uczniów
12.4.1. Uczeń jako problem
12.4.2. Samowiedza i samoocena
12.4.3. Cenione wartości
12.4.4. Aspiracje
12.5. Stosunek do nauki szkolnej
12.5.1. Stosunek do nauczycieli, przedmiotu nauczania i szkoły jako instytucji
12.5.2. Strategie uczniów
12.6. Uczeń w środowisku pozaszkolnym
12.6.1. Czas wolny i zainteresowania
12.6.2. Środowisko rodzinne
12.7. Informacje o własnej pracy nauczyciela
12.7.1. Różne orientacje i podejścia
12.7.2. Negocjacje
Rozdział 13. Nauczyciel jako twórca programu
(Krzysztof Kruszewski)
13.1. Cele
13.1.1. Cel-funkcja
13.1.2. Cel-ideał
13.1.3. Cel-zamiar
13.2. Materiał
13.2.1. Dobór materiału
13.2.2. Układ materiału
13.3. Proces dydaktyczny
13.3.1. Czynności nauczyciela i uczniów
13.3.2. Wyposażenie i materiały dydaktyczne
13.3.3. Czas
13.4. Ewaluacja programu
13.4.1. Ewaluacja przed wdrożeniem programu
13.4.2. Ewaluacja w czasie użytkowania programu i po skończeniu programu
13.5. Ograniczenia
13.5.1. Nauczyciele
13.5.2. Uczniowie
13.5.3. Warunki materialne
13.5.4. Powiązania z innymi programami
13.5.5. Wymagania władz szkolnych
13.5.6. Wymagania środowiskowe
13.6. Diagnoza
Rozdział 14. Scenariusze (Krzysztof Kruszewski)
14.1. Prace semestralne
14.1.1. Ósma kardynalna cnota nauczania
14.1.2. Opis obrazu - trzy wersje
14.1.3. Metafora szkoły
14.1.4. Rejestr wskazówek pedagogicznych
14.1.5. Gry dydaktyczne
14.1.6. Program ukryty
14.2. Gry dydaktyczne
14.2.1. Manifest szkoły
14.2.2. Bladaczka wielkim nauczycielem był!
14.2.3. Ingracjacja
14.2.4. Przeszczep
14.2.5. System punktowy. Rozpoznawanie i ocena kompetencji pedagogicznych
14.2.6. Przyrzeczenie
14.3. Warsztaty
14.3.1. Obserwacja pedagogiczna
14.3.2. Miejsca złe i dobre
14.3.3. Planowanie lekcji i myślenie w jej trakcie
14.3.4. Cenzor
14.3.5. Sytuacje dydaktyczne i wychowawcze na lekcji
14.3.6. Dyskryminacja ze względu na płeć lub pochodzenie społeczne (typ i rozmiary kapitału kulturowego) w stanowieniu celów edukacji i sprawdzaniu ich osiągnięcia
14.4. Zadania do poszczególnych rozdziałów
Literatura dodatkowa Indeks nazwisk Indeks rzeczowy
tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze do książek.
zarejestruj się /
zaloguj













poleć znajomym
drukuj stronę








